Akıllı telefon bağımlılığında zirve Türkiye'nin

Akıllı telefon bağımlılığında zirve Türkiye'nin

Akıllı telefonlar artık hayatımızın vazgeçilmezi. Ancak her işimizi halledebildiğimiz bu küçük cihazların aynı zamanda da bağımlısıyız... Akıllı telefon kullanımında Türkiye, Avrupa’da bir numara... Her 13 dakikada bir telefonumuzu kontrol ediyoruz; en fazla bir yıl kullandığımız telefonun da yenisini almak için can atıyoruz.

Akıllı telefon kullanımı artık olağan bir durum. Olağandışı olan ise Türkiye'deki aşırı kullanım...

Danışmanlık kuruluşu Deloitte’un 33 ülkede 53 binden fazla katılımcıyla yaptığı araştırma gösteriyor ki, ülkemizde mobil bağımlılık yüksek seviyede.

Günde ortalama 78 kez, yani 13 dakikada bir cep telefonu ekranına bakan Türk kullanıcıların yarısı ise bu kullanımı sınırlamaya çalışıyor. Avrupa ortalaması 48 iken, gün içinde telefonlarına en az bakan ülke 37 kez ile Rusya oldu.

Yataktayken telefonunu en çok kontrol edenler de yine Türkler. Avrupa’da yüzde 40 seviyesinde olan bu oran, Türkiye’de yüzde 85. Sabah uyanır uyanmaz cep telefonuna bakanların oranı Avrupa’da yüzde 15, Türkiye’de ise 28.

Kullanmakta olduğu telefonu bir yıl içinde değiştirmeyi düşünenlerin oranı Avrupa’da yüzde 36. Türkiye, bu alanda da yüzde 56 ile açık ara önde...

Araştırmaya göre Avrupa’daki kullanıcılar telefon aldığında eskisini yedek olarak saklamayı, Türkler ise bir tanıdığına vermeyi tercih ediyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz