Anayasa mahkemesi'nin hak ihlali kararı

Anayasa mahkemesi'nin hak ihlali kararı

Anayasa Mahkemesi'nin "hak ihlali" kararı verdiği Şahin Alpay ve Ahmet Altan'ın tahliye talepleri, yerel mahkemece reddedildi. Başbakan Binali Yıldırım, "Mahkemelerimizin itibarını azaltmak doğru bir şey değil" uyarısında bulundu. Anayasa mahkemesine en sert tepki hükümet sözcüsü bekir bozdağ'dan geldi.

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nun, kapatılan Zaman gazetesi eski yazarlarından Şahin Alpay hakkında hak ihlali kararı vermesinin ardından davaya bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Alpay'ın tutukluluk durumunu yeniden ele aldı. Mahkeme heyeti, sanık Alpay'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi de tutuklu sanık Mehmet Altan'ın tutukluluğunun devamına hükmetti.

Anayasa Mahkemesi'nin iki gazeteci için "hak ihlali" kararı vermesine hükümetten ilk tepki geldi...

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuruları karara bağlarken, ilk derece, istinaf ya da temyiz mahkemesi gibi hareket edemeyeceğini savundu.

"Alpay ve Altan kararıyla Anayasa Mahkemesi; anayasa ve yasaların çizdiği sınırı aşmış, kendini ilk derece mahkemesi yerine koyarak vaka ve delil değerlendirmesi yapmış; suçun oluşumunu ve delil durumunu değerlendirmiştir" ifadesini kullanan Bozdağ, karar için "Can Dündar kararının kötü ve yanlış bir tekrarından ibarettir" yorumunu yaptı.

Başbakan Binali Yıldırım da "mahkemelerimizi yıpratmayalım" uyarısında bulundu.

YILDIRIM: "HER KARAR ÜZERİNDEN MAHKEMELERİMİZİ ALIP HIRPALAMAK, ONLARI KESELEMEK, İTİBARINI AZALTMAK DOĞRU BİR ŞEY DEĞİLDİR. TÜRKİYE'DE HAK ARAMA YOLLARI AÇIKTIR. ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARINI BEĞENİRİZ BEĞENMEYİZ, BUNUN İNCELENMESİ, DEĞERLENDİRİLMESİ AYRI BİR ŞEYDİR. ANCAK TAKDİR EDERSİNİZ Kİ İLK DERECE MAHKEMESİ DOSYAYA HAKİMDİR. DOSYANIN İÇERİĞİNİ BİZ DE BİLMİYORUZ ANAYASA MAHKEMESİ DE BİLMİYOR. O BAKIMINDAN DOĞRU KARARI VERECEK OLAN BİRİNCİ DERECE MAHKEMESİDİR."

Yıldırım, FETÖ ile mücadele hatırlatması da yaptı.

YILDIRIM: "HANGİ MAHKEME OLURSA OLSUN, KARAR VERİRKEN, BİZİM YÜRÜTME OLARAK BEKLENTİMİZ BÜYÜK BİR MÜCADELE VERDİĞİMİZ BÖLÜCÜ TERÖR ÖRGÜTÜ, FETÖ İLE YAPILAN BU MÜCADELENİN ZAAFA UĞRAMASINA SEBEP OLACAK VEYA BÖYLE ANLAŞILACAK KARARLARI ALMAMALIDIR. BU KONUDA ÇOK DAHA DİKKATLİ DAVRANMAK HEM MAHKEMELERİN HEM YÜRÜTMENİN HEM İDARENİN GÖREVİDİR. "

Bozdağ'ın açıklamalarına tepki veren isim ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba oldu...

VELİ AĞBABA : "HUKUK ASKIYA ALINMIŞTIR. TÜRKİYE'DE HUKUKUN OLDUĞUNU İDDİA ETMEK SAFLIKTIR. YÜRÜTME YARGI TEK ADAMA BAĞLANMIŞTIR... GEÇMİŞTE HUKUKU ASKIYA ALMIŞ BİR BAŞBAKAN YARDIMCISININ SÖZLERİDİR. TÜRKİYE BİR ÇADIR DEVLETİ KONUMUNA İTİLMEKTEDİR..."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz