Trump'tan göçmenlere "ağır" sözler

Trump'tan göçmenlere "ağır" sözler

Amerikan Başkanı Donald Trump, skandallarına her gün bir yenisini ekliyor. Trump'ın, Beyaz Saray'daki bir toplantıda bazı Latin Amerika ve Afrika kökenli göçmenler için "İğrenç ülkelerden geliyorlar" dediği bildirildi. Amerika Birleşik Devletleri'nin, Türkiye'ye seyahat uyarısına ise Ankara aynı şekilde karşılık verdi.

Amerikan Başkanı Donald Trump, Oval Ofis'teki toplantıda, göçmen gönderen bazı ülkeleri "ağır sözlerle" itham etti.

Bazı senatörlerin de katıldığı toplantıda Trump, "Neden bu iğrenç ülkelerden insanların buraya gelmesini isteyelim. Norveç'ten daha fazla göçmen almalıyız" ifadelerini kullandı.

Aynı toplantıda Trump'ın, Yeşil Kart çekilişinin kaldırılması ve göçmen zincirinin sona erdirilmesi gibi konuları yeniden gündeme taşıdığı kaydedildi.

Trump, önceki başkanların göçmenlere sağladığı birçok esnekliğin kaldırılmasına karar vermişti.

Trump yönetimi son olarak, 2001 yılındaki depremin ardından Amerika Birleşik Devletleri'ne geçici izinle yerleşen yaklaşık 200 bin El Salvadorlu'nun ülkelerine geri dönmesi için 18 ay süre verdiğini açıklamıştı.

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri'nin, yurtdışına gitmeyi planlayan vatandaşlarına, skandal bir kararla Türkiye’ye seyahat edecekler “yeniden düşünün” uyarısını yaptı.

Washington'un bu açıklamasına Ankara'dan yanıt gecikmedi..
Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri'ne gidecek Türk vatandaşlarını uyararak, bu ülkedeki terör olaylarında son zamanlarda artış olduğunu hatırlattı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz