İngiltere'de sağlık araştırması

İngiltere'de sağlık araştırması

Tütün bağımlılığı üzerine yapılan geniş çaplı bir araştırma, "Bir kez dahi sigara içen kişilerin yüzde 69'unun sigara kullanıcısına dönüştüğünü" ortaya koydu. Uzmanlar, araştırmanın tütünün tek bir sigarada bile bağımlılık kapasitesini gösterdiğine dikkati çekti.. Dünya Sağlık Örgütü ise Türkiye'nin, Kuzey Kore'nin ardından tütün kaynaklı hastalıklardan ölümlerde 2. sırada olduğunu duyurdu.

Araştırma, Londra'daki Queen Mary Üniversitesi'nden bilim insanları tarafından, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Avustralya ve Yeni Zellanda'daki 215 binden fazla yetişkin üzerinde gerçekleştirildi.

Araştırmaya katılan kişilerin yüzde 60'ı en az bir kez sigara içtiğini ifade etti.

Sigara denediğini söyleyen bu kişilerden elde edilen veriler, yüzde 69'unun sigara kullanıcısına dönüştüğünü gösterdi.

Araştırmayı yürüten uzmanların, sonuçlara ilişkin açıklamasında, "Sigaranın tek bir deneyimde bile ne denli bağımlılık yapabildiği ilk kez belgelendi" denildi.

Bu arada, Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye'deki erkeklerin yüzde 31'inin tütün kaynaklı hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirdiğini bildirdi.

Bunun, Kuzey Kore'nin ardından dünyada en yüksek ikinci oran olduğu kaydedildi.. Kadınlardaki oranın da yüzde 12 olduğuna işaret edildi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz