Kıdem tazminatı tavan ücretinde artış

Kıdem tazminatı tavan ücretinde artış

2018 yılı ile birlikte asgari ücrete yapılan zamdan sonra çalışanların alacakları kıdem tazminat tavanları da değişti... 1 Ocak'tan itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı 5 bin Lira oldu.

Ocak ayı ile birlikte çalışanlara uygulanacak asgari ücret brüt 2.029 lira net ücret ise 1.603 lira olarak belirlendi.
Asgari ücretteki artış, birçok konuda yapılan hesaplamaları da değiştirdi. Bunlardan biri de çalışanların alacakları yıllık kıdem tazminatının miktarı.

Çalışanların işten ayrıldıklarında alacakları kıdem tazminatı hesaplanırken, her yıl değişen bir tavan miktar uygulanıyor. Çalışanın maaşı ne olursa olsun tazminat hesaplanmasında en üst rakam olarak belirlenen bu miktar uygulanıyor.

2018 İÇİN YILLIK TAVAN TUTARI: 5 BİN LİRA

1 Ocak 2018 tarihinden itibaren işçilere ödenecek kıdem tazminatının yıllık tavan tutarı, 5 bin 1 Lira 76 Kuruş olarak belirlendi.
Yani bir işçinin maaşı 10 bin lira bile olsa kıdem tazminatı hesaplanırken bu miktar dikkate alınacak. Söz konusu miktar, her yıl Maliye Bakanlığı memur maaş katsayılarına göre belirliyor.

Kıdem tazminatı tavan tutarı, devlet memurları kanununa tabi en yüksek devlet memuruna bir hizmet yılı için ödenecek azami emeklilik ikramiyesini geçemiyor.
Burada dikkate alınan en yüksek devlet memuru katsayısı olarak Başbakanlık Müsteşarının ücreti dikkate alınıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz