İşten çıkarılan birleşik Metal-İş üyeleri meclis'te

İşten çıkarılan birleşik Metal-İş üyeleri meclis'te

Sendika üyesi oldukları için işten atıldıklarını iddia eden Birleşik Metal-İş üyeleri, seslerini Meclis'te duyurmaya çalıştı... CHP'li vekillerin destek verdiği işçiler, "Tek bir mesajla işten çıkarıldık" dedi; Çalışma Bakanlığı'na çağrı yaptı..

ADEM USLU: " TEK BİR MESAJLA İŞİME SON VERİLDİ. HAKKIMIZI ARADIĞIMIZ İÇİN SENDİKALI OLDUĞUMUZ İÇİN İŞİMİZE SON VERİLDİ"

İki aydır sendikal hakları için mücadele eden Posco Assan işçileri, seslerini bu kez de Meclis'te duyurmaya çalıştı..

Kocaeli'de faaliyet gösteren Güney Koreli Posco Assan fabrikasının işçilerinin bir kısmı DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş'e üye oldu. İşçiler, sendikanın çoğunluk tespitini iki aya yakın süre bekledi.

İddiaya göre, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın sendikaya yetkisizlik tespiti yazmasının ardından işten çıkarmalar başladı..

ADNAN SERDAROĞLU: "ÇALIŞMA BAKANLIĞI'NIN KEYFİ VE HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE YETKİLİ BİR SENDİKAYA YETKİSİZLİK ÇIKARILDI. "

ADEM USLU: "EN ACI TARAFI DA MADDE 25/2 YANİ YÜZ KIZARTICI SUÇ DİYE BİZİ ÇIKARDILAR. HİÇBİR HAK TALEP EDEMİYORUZ. BİR SONRAKİ İŞE GİRİŞTE DE SIKINTI YAŞIYORUZ."

CHP'li vekiller de, Meclis'te açıklama yapan işçilere destek verdi..

FATMA HÜRRİYET KAPLAN: "İKTİDARIN OHAL SOPASI İŞÇİLERİN SIRTINDA KIRILMAYA DEVAM EDİYOR. SU AN İTİBARİYLE 90 İŞÇİ SENDİKA ÜYELİĞİ NEDENİYLE İŞTEN ÇIKARDILAR. DERTLERİ SADECE EKMEK DAVASİ. "

VELİ AĞBABA: "BUNLAR OHALİ MİLLETE KARIŞ BAŞLATMASINI DEMİŞLERDİ. OHAL TAM DA BUDUR SENDİKALİLARİ SENDİKASİZLASTİRMAKTİR. CHP OLARAK DESTEĞİMİZİ SONUNA KADAR SÜRDÜRECEĞİZ."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz