Erdoğan: "Ey Trump sen ne yapmak istiyorsun?"

Erdoğan: "Ey Trump sen ne yapmak istiyorsun?"

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, tüm dünyanın karşı çıktığı "Kudüs" kararını açıkladı; iktidar ve muhalefetten ortak tepki geldi.. Açıklamanın hemen ardından diploması trafiğine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Böyle bir adım, bu bölgeyi ateş çemberine atmaktadır" dedi. Başbakan Binali Yıldırım kararın "yok hükmünde" olduğunu söyledi, Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kılıçdaroğlu, Filistin'in mücadelesine destek vereceklerini duyurdu. MHP cephesinde de, Washington yönetimine tepki vardı..

ERDOĞAN: "BÖYLE BİR ADIMI ATMAK DÜNYADA ÖZELLİKLE BU BÖLGEYİ ATEŞ ÇEMBERİNİN İÇİNE ATMAKTADIR. EY TRUMP SEN NE YAPMAK İSTİYORSUN?"

KILIÇDAROĞLU: "KUDÜS'ÜN ORTASINA TRUMP BİR BOMBA KOYDU. BİZİ, ORTADOĞU'YU VE BARIŞI ÖZLEYEN HERKESİ DERİNDEN YARALADI."

MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU: "BÖYLE BİR AÇIKLAMA BÖLGENİN İSTİKRARINI VE GÜVENLİĞİNİ DİNAMİTLEMEKTEDİR. ULUSLARARASI HUKUKA VE ANLAŞMALARA AYKIRIDIR."

Washington'dan gelen Kudüs açıklaması, Ankara'da siyasetin gündemini değiştirdi.. Karara tepkiler ard arda geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili Suudi Kralı Selman ve Katar Emiri Şeyh Temim ile telefonda görüştü. Görüşmelerde Kudüs için ortak tavır sergilemenin önemi vurgulandı. Erdoğan, Yunanistan ziyareti öncesinde de Esenboğa Havalimanı'nda konuştu..

" KUDÜS MÜSMÜNLARIN HRİSTİYANLARIN VE KISMI OLARAK DA MUSEVİLERİN İBADETGAHI OLARAK GÖRÜLMÜŞTÜR BUGÜNE KADAR AĞIRLIKLI OLARAK MÜSLÜMANLARIN İLK KIBLEMİZDİR MESCİDİ AKSA BÖYLE BİR ADIMI ATMAK DÜNYADA ÖZELLİKLE BU BÖLGEYİ ATEŞ ÇEMBERİNİN İÇİNE ATMAKTIR. BU NASIL BİR YAKLAŞIMDIR? SİYASİ LİDERLER KARIŞTIRMAK İÇİN DEĞİL BARIŞTIRMAK İÇİN OLURLAR ŞU ANDA SAYIN TRUMP'IN BU AÇIKLAMALARI ADETA MİKSER GÖREVİ GÖRMEYE YÖNELİKTİR KARIŞTIRMAYA YÖNELİKTİR BARIŞTIRMAYA YÖNELİK DEĞİL."

Erdoğan, islam birliği teşkilatı ile çarşamba günü acil toplantı yapacaklarını da söyledi...

"TÜM İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI ÜYELERİNİ İSTANBUL'DA TOPARLAYACAĞIZ BURADA DA SADECE İSLAM ÜLKELERİNİ DEĞİL HATTA PAPA İLE DE GÖRÜŞME TALEBİM OLDU ONUNLA DA BU AKŞAM YARIN SABAH GÖRÜŞECEĞİZ. PUTİNLE DE GÖRÜŞME YAPACAĞIM."

Başbakan Binali Yıldırım da, washington yönetiminin Kudüs kararının, Türkiye Cumhuriyeti'ne göre "yok hükmünde" olduğunu bildirdi; "Karar, Ortadoğu'yu büyük bir felakete sürükler" dedi.

"BU, BÖLGEDE PİMİ ÇEKİLMİŞ BİR BOMBADIR. DEAŞ İLE MÜCADELE İÇİN NELER YAPILDIĞINI BİLİYORUZ. BU YAPILAN HAREKET VE SONRASI GELİŞMELER HUZURA, BÖLGESEL BARIŞA, İSRAİL-FİLİSTİN SORUNUNA ASLA VE ASLA KATKI SAĞLAMAYACAK VE KÜRESEL TERÖRÜN KORKARIM Kİ ARTMASINA DA HİZMET EDECEKTİR."

Cumhuriyet Halk Partisi Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da, ziyaretlerini sürdürdüğü İngiltere'de konuştu. Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesini asla kabul etmediklerini vurguladı.

"NASIL OLUR DA BÖYLE BİR YERE, ACININ, KANIN VE GÖZYAŞININ EGEMEN OLDUĞU BÖYLE BİR YERE GELİR BİR BOMBAYI KOYARSINIZ. 1960'LARDA GENCECİK ÇOCUKLARIMIZ GİDİP FİLİSTİN KURTULUŞ ÖRGÜTÜ İLE BİRLİKTE MÜCADELE ETTİĞİ VE MEZARLARINI ORADA BIRAKTIĞIMIZ ÇOCUKLARIMIZIN ANILARIN HALA UNUTMADIK. ORAYA BÖYLE BİR BOMBANIN KONULMASINI ASLA KABUL ETMİYORUZ VE KINIYORUZ. FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN HAKLI DAVALARININ YANINDA SONUNA KADAR DURACAĞIZ, SONUNA KADAR DESTEK VERECEĞİZ. TRUMP YALNIZ KALACAKTIR, BÜTÜN DÜNYADA YALNIZ KALACAKTIR. KENDİ ÜLKESİNDE YAŞADIĞI SORUNLARI BAŞKA BİR SORUNLA PERDELEMEYE KALKIYORSA YANILACAKTIR. "

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli de, Amerikan yönetimine tepki gösterdi. Bahçeli, "ABD yönetiminin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma niyeti ve bu kadim şehri İsrail'in başkenti olarak tanımaya hazırlanması, Ortadoğu'nun A'dan Z'ye mahvına hizmet edecek zaman ayarlı bir bombadır" açıklamasında bulundu.

Kudüs krizi, Meclis Genel Kurulunda da ele alındı. 4 siyasi parti ortak bildiri açıkladı.

AHMET AYDIN: "KUDÜS'ÜN TARİHİ STATÜSÜNÜ DEĞİŞTİRME YÖNÜNDEKİ MACERACI GİRİŞİMLERİN KESİN VE TARTIŞMASIZ BİR ŞEKİLDE REDDETME İRADESİNİ TBMM OLARAK DÜNYA KAMUOYUNA İFADE VE İLAN EDERİZ"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz