İstanbul merkezli 8 ilde FETÖ operasyonu

İstanbul merkezli 8 ilde FETÖ operasyonu

İstanbul merkezli yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında aralarında doktor ve öğretmenlerin de bulunduğu 39 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Başkentte ise, 13 yargı personeline yönelik operasyon başlatıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında, İstanbul başta olmak üzere 8 ilde örgütün şifreli haberleşme programı 'ByLock'u kullandıkları iddia edilen ve konuşma içerikleri çözümlenen 39 kişi hakkında gözaltı kararı çıkarıldı.

Yapılan aramalar sonucu aralarında doktor ve öğretmenlerin bulunduğu 17 şüpheli yakalandı.

Ankara'da ise, yargı personellerine FETÖ operasyonu yapıldı. Bu kapsamda 10'u kamudan ihraç edilen, 2 Adalet Bakanlığı ve 11 Yargıtay personeli hakkında gözaltı kararı verildi. Zanlıların adreslerine yapılan baskınlar sonucu 10 kişi gözaltına alındı.

Diğer şüphelilerin bulunması için çalışmalar sürüyor.

Yurt genelindeki FETÖ davaları da devam ediyor.

Örgütün "iş dünyası yapılanmasına" yönelik açılan davada aralarında kapatılan TUSKON’un başkanı Rızanur Meral ile Ömer Faruk Kavurmacı'nun da bulunduğu 21’i tutuklu 86 sanık Silivri'de hakim karşısına çıktı..

Mahkemeye dilekçe gönderen eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, davaya katılma talebinde bulundu. Mütalaasını açıklayan savcı, sanıkların mal varlıkları üzerindeki tedbir kararların devam etmesini ve tutuklu sanıkların tahliye taleplerinin reddedilmesini istedi.

Ankara'da da darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan yüksek yargı üyelerinin yargılanmasına devam edildi. Yargıtay Genel Kurul Salonu'nda görülen davada, eski Yargıtay üyesi sanık Ali Şahin hakim karşısına çıktı.

Ara kararını açıklayan mahkeme, eski yüksek yargı üyesi sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Bir sonraki duruşma, 17 Ocak 2018'de yapılacak.

Darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de aralarında yer aldığı 221 kişinin yargılandığı Ankara'daki "çatı" davasında, eski Tümgeneral Mehmet Dişli'nin emir astsubayı Suat Sağlam savunma yaptı.

Sağlam, Genelkurmay'daki silahlı görüntüleri için "Bir Özel Kuvvetler personeli yanıma gelerek 'Tabancamın emniyet mekanizmasıyla ilgili sorun var, tabancamı tutar mısın? İşimiz bitince senden alırım. Emniyetine dikkat et.' dedi. Ben de tabancayı aldım. 'Tabanca çok hassas, emniyet mekanizması arızalı' dendiği için tabancayı gece 24.00'e kadar elimde tuttum" diye ifade verdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz