ABD başkanı dünyanın karşı çıktığı kararı açıkladı

ABD başkanı dünyanın karşı çıktığı kararı açıkladı

Amerikan Başkanı Donald Trump, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı... Trump, ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini de Kudüs'e taşıyacak... Karara dünyadan tepki yağarken, Avrupa Birliği üyesi Çekya ise Kudüs'ün batısını, İsrail'in başkenti olarak tanıdığını duyurdu.

Amerikan Başkanı Donald Trump, kendisinden bekleneni yaptı; Kudüs'ü İsrail’in başkenti olarak tanıdı.

Kararı “geç kalınmış bir adım” olarak nitelendiren Trump, ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini de bu kente taşıyacak.

Trump kararını, “Bu, barış sürecini ileri taşımak ve kalıcı bir barışa ulaşmak için geç kalınmış bir adım” sözleriyle savundu.

Trump'ın kararına tepki yağıyor. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’den karşı açıklamalar geldi.

Avrupa Birliği Komiyosyonu, “Ciddi kaygılarımız var. Bölgedeki barış ihtimalleri üzerinde etkileri olacaktır” açıklamasını yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres de, “Kudüs meselesi İsrailliler ve Filistinliler arasındaki doğrudan görüşmelerle çözülmeli. İki devletli çözüm dışında bir alternatif yok. Bir B planı yok” sözleriyle Trump'ı uyardı.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis açıklamasında, "Korunmuş kimliğiyle kutsal topraklar, Ortadoğu ve dünyanın bütünü yararına bilgeliğin ve ihtiyatın hakim olması için Tanrı'ya dua ediyorum" ifadelerini kullandı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Trump’ın kararıyla Ortadoğu barış aracısı olarak güvenini yerle bir ettiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "Onaylamadığımız üzücü bir karar. Bu, uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına da aykırı” derken, İngiltere Başbakanı Theresa May, “Barış sürecine katkı sağlamayacağını düşünüyoruz. Hemfikir değiliz” sözleriyle tepkisini gösterdi...

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani de karara tepki gösterdi...

Irak yönetimi, Trump'ın Kudüs kararını reddettiğini belirterek, bunun tehlikeli yansımaları olacağı uyarısında bulundu.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Washington'un Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma planının, "bölgedeki mevcut gerginliği körükleyeceğini" bildirdi.

Kararı değerlendiren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise “Bu tarihi bir gün” diye konuştu.

Avrupa Birliği üyesi Çekya'dan ise farklı bir adım geldi.. Açıklamada, "Çekya, İsrail ve Filistin arasında barış anlaşması imzalanana dek, Kudüs'ün batısını İsrail'in başkenti olarak tanımaktadır" denildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz