Piyasalarda son durum

Piyasalarda son durum

Piyasalar yatay bir seyir izledi...Dolar 3.84 , Avro da 4,55'in hemen üzerinde işlem gördü...Gram altın ise 157 liradan alıcı buldu...Dövizin yeni yıla kadar kadar bu seviyelerde seyredeceğini öngören uzmanlar, "15 Ocak'tan sonra piyasalar tekrar hareketlenecek" diyor...

29 Kasım'da 3,97 seviyesiyle rekor kıran dolar o günden sonra düşüşe başlamış ve salı günü de 3,83'e kadar gerilemişti.

DOLAR3,85

Dolar BUGÜN 3,84'ün hemen üzerinde işlem gördü. Uzmanlar bu düşüşü, önümüzdeki hafta merkez bankasının para piyasası kurulu toplantısından çıkabilecek faiz kararı beklentisine bağlıyor

"PİYASALARIN BEKLENTİSİ PİYASA FAİZİNİN 75 İLA 100 BAZ PUAN DÜŞÜŞ BEKLENİYOR. BUNUN SONUCU GEVŞEME OLACAKTIR KURLARDA.BUNU ÖNCEDEN SATIN ALANLAR TL DE YÜKSELEN FAİZLE KAZANMAYI BEKLİYORLAR BU KURDAKİ DÜŞÜŞÜN EN ÖNEMLİ FAKTÖRÜ. BUNUN DIŞINDA GLOBAL PİYASALARDA DA BİR GEVŞEME VAR.TL DOLAR KARŞISINDA KISMİ DEĞER KAZANMAYA BAŞLIYOR.3.SEBEPTE MEVSİMSEL ETKİ. YILSONUNDA ŞİRKETLER MEVCUT DEĞERLERİNİ KORUMAK İSTERLER."

EURO:4,56

Avro ise gün boyu 4,55'in hemen üzerinde seyretti.

"ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA FED'İN FAİZ ARTTIRIMI BEKLENİYOR. BU DA SÜRECİN İÇİNE DAHİL OLDUĞUNDA ABD 2018'DE NE KADAR FAİZ ARTTIRACAĞI SORUSU GÜNDEME GELECEK. İLK 6 AYDA PARİTE EURO LEHİNE GÖRÜNSE BİLE İKİNCİ 6 AYDA DOLAR LEHİNE OLACAK GİBİ"

"GRAM ALTIN:157

Güne yükselişle başlayan altın ise 157 bandında dengelendi.

"DOLARDA GEVŞEME OLUNCA ALTIN DA DÜŞÜYOR. BU SÜRECİN KALICILIĞI KONUSUNDA DOLAR DEĞERLİLİĞİ EĞER TÜRKİYE KAYNAKLI OLURSA ALTIN ÇIKACAKTIR AMA GLOBAL PİYASADA ONS FİYATINA BAĞLI ALTIN ÇIKIŞINI GÖRÜRSEK TÜRKİYE'DEKİ ALTIN DA TERS YÖNLÜ HAREKET GÖRECEĞİZ. "

BORSA:106 BİN 100

Borsa İstanbul ise günü 106 bin 100 puandan kapadı.

"BORSANIN FİYATLAMASI YILI YÜKSEK KAPATMASI NEDENİYLE KARŞILIK BULUYOR AMA GERÇEK REALİTEYE DÖNDÜĞÜNDE FAİZLERİN ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM ENFLASYONİST YAPI VE KUR ARTIŞI HAREKETLERİNDE BU SEVİYELERİ KORUMA ŞANSINI GÖRMÜYORUM"

Dövizin yeni yıla kadar kadar bu seviyelerde seyredeceğini öngören uzmanlar, "15 Ocak'tan sonra piyasalar tekrar hareketlenecek" diyor.

"KIŞ ÖNCESİ BAHAR HAVASI GİBİ GÖRÜNÜYOR AMA YAPISAL VE ETKİLİ FAKTÖRLER GERİ ÇEKİLMİŞ DEĞİL. ÖZELLİKLE 15 OCAKTAN SONRA PİYASALAR TEKRARDAN HAREKETLİ SÜRECİNE GERİ DÖNECEK. HEM ÇEVRESEL HEM DE İÇERDEKİ SİYASİ SÜRECE BAĞLI OLARAK KURLARDA YUKARI YÖNLÜ HAREKET BAŞLAYACAKTIR. BİREYSEL VE KÜÇÜK YATIRIMCININ DİKKATLİ OLMASI,HEDEFLEDİKLERİ KARLILIĞI YAKALADILARSA LİKİDE NAKİDE DÖNMELERİ GİBİ BİR STRATEJİ YANLIŞ OLMAZ"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz