MB Kasım ayı fiyat gelişmeleri raporu

MB Kasım ayı fiyat gelişmeleri raporu

Merkez Bankası; Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, son 14 yılın zirvesine çıkan Kasım ayındaki enflasyona ilişkin değerlendirme yapıldı... Enflasyondaki yükselişe en belirgin katkının, işlenmemiş gıda fiyatlarından geldiği belirtilen raporda; tüketici fiyatları üzerinde, üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskılarının güçlendiğine dikkat çekildi.

Merkez Bankası tarafından yayımlanan Kasım Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, kasımda tüketici fiyatlarının yüzde 1,49 arttığı, yıllık enflasyonun 1,08 puan yükselerek yüzde 12,98 olduğu anımsatıldı.

Bu yükselişe en belirgin katkının, işlenmemiş gıda fiyatlarından geldiği aktarılan raporda, döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki yükselişin, enerji enflasyonunu olumsuz etkilemeye devam ettiği de vurgulandı.

Banka, Türk lirasındaki değer kaybı ve emtia fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak tüketici fiyatları üzerinde üretici fiyatları kaynaklı maliyet baskılarının güçlendiğini vurguladı. Raporda, "Yakın dönem fiyat hareketlerinde etkili olan geçici unsurlar arındırıldığında enflasyonun ana eğiliminin bir önceki aya kıyasla yükseldiği görülmüştür" değerlendirmesi yapıldı.

Raporda ayrıca, "İşlenmiş gıda grubunda aylık bazda yüzde 1,17 ile yüksek bir fiyat artışı gerçekleşmiştir. Çiğ süt fiyatlarındaki artış eğilimine bağlı olarak bu grupta peynir, diğer süt ürünleri ve tereyağındaki güçlü fiyat artışları devam etmiştir" denildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz